Slavíci v zahradě

Interaktivní část festivalu

Kdo umí zpívat a smát se, ten se neleká žádného neštěstí. (české přísloví)

Program dílen

Dílny pro děti

Dílny pro děti budou probíhat mezi 10h a 17h

„Vyrob si“

Kateřina Andršová - etnomuzikoložka, pedagožka, lektorka hudebních workshopů, pro Český rozhlas připravuje pořady s tematikou etnická hudba a world music.
S dětmi bude vyrábět tradiční nástroje z netradičního materiálu a na konec si s nimi i zahraje.
Kateřinu Andršovou jsme poznali během práce na projektu Heya, Heya!, věnovaném etnické hudbě. Od té doby se naše spolupráce stále prohlubuje. Kateřina dokázala Bruncvíky vytáhnout z letargie a nadchla je pro netradiční hudbu – africkou, indiánskou, židovskou, … a další. Během festivalu bude s dětmi vyrábět originální hudební nástroje, na které je posléze naučí i hrát. Děti si tak budou moci zažít radost z toho, že přistoupí k nástroji s jistotou a bez obav, protože jeho mechanismus budou přesně znát a pod laskavým vedením Kateřiny ho i hravě ovládnou.

„Zanotuj si“

Marta Ebenová a Michael Verner
Do jejich festivalového stánku si děti budou moci přijít zkusit přečíst písničku z not a způsobem sobě nejbližším ji zrealizovat, ať už zpěvem, hrou na nástroj, či třeba kresbou, fantazii se meze nekladou. Hlavní je nebát se a zkoušet si.
Dvojice Marta Ebenová a Michael Verner se setkala díky chlapeckému sboru Bruncvík, ve kterém Michael zpíval a Marta učila. Kromě lásky ke zpěvu a muzicírování je spojuje hluboká hudební tradice v jejich rodinách. K užší spolupráci se poprvé dostali při výuce hudební nauky v Bruncvíku, kterou se od začátku snažili pojmout tvořivým způsobem se zaměřením na to, aby se chlapci v první řadě not nebáli, ale právě naopak – aby si s notami dokázali spíše přátelsky pohrávat, než propadat frustrujícímu soupeření o to, „kdo s koho“. Oba se učili zpívat u Lenky Pištěcké a tyto své cenné zkušenosti se nyní snaží uplatňovat a předávat dál – Marta mimo jiné jako sbormistryně přípravných odděleních Bruncvíku – Benjamínků a Lvů.

„Namaluj si“

Alexandra Kypetová - restaurátorka, výtvarnice, lektorka dětských dílen plstění ovčí vlny a kreativního tvoření z papíru
Pro děti dnes pořádá workshop výroby průsvitu na okno – z papírové šablony a barevných kousků hedvábného papíru použijeme principu vrstvení či prosvětlení barev a vytvoříme okenní vitráž. Dalším tvořením bude akvarelové malování technikou mokrým do mokrého při poslechu vážné hudby – jako nemá hudba hranice, při akvarelovém malování se nevytvářejí ostré kontury a dětské nitro tak není ničím ohraničeno a je mu touto technikou nabízena živost – budeme prožívat hudbu skrze barvy a objevovat v sobě mysteria vlastní tvořivosti.
V chlapeckém sboru má syna Samuela, který prožívá radost ze zpěvu už čtvrtým rokem.

„Zamuzicíruj si“

Muzička – mladá cimbálová muzika, která se věnuje slováckému folklóru, doprovází tanečníky z folklorního souboru Rosénka, hraje na lidových slavnostech jako např. masopust v Roztokách, pořádá vlastní akce, jako jsou posezení u cimbálu, výchovné koncerty, tvořivé dílny
Dnešní tvořivá dílna bude o cimbálu. O nejdůležitějším nástroji naší kapely. Budeme si povídat o jeho původu, objevíme nejoblíbenější lidovou písničku, poznáme hudební nástroje v Českém muzeu hudby a kroje v Národopisném muzeu, ochutnáme slovácké dobroty. Pojďte s námi za cimbálem! Prožijeme cimbál všemi smysly...

13h Bubnování s Petrem Šušorem pro veřejnost

PETR ŠUŠOR

„Hodně lidí si spojuje bubnování s konkrétními představami – hippíci v parku, domorodci u ohně, šamanské bubnování atp. My jsme chtěli \ ukázat lidem, že rytmus má každý v sobě a může bubnovat bez ohledu na vnější okolnosti.“

Pokud jste ještě nikdy nebubnovali, anebo trochu ano, ale nevíte, jak na to, anebo bubnujete a rádi byste si užili této činnosti ve větší skupině, bude pro vás bubnování s Petrem Šušorem jistě velkým zážitkem. Petr nejen skvěle ovládá svůj nástroj, ale také dokáže vést skupinu bubnujících – a to s velmi příjemným, pokorným přístupem. Sám sebe označuje za facilitátora – tj. ten, který “je prostředníkem, ne učitelem. Jeho hlavní úkol je postarat se o vybudování dobré atmosféry, kde si lidé budou připadat bezpečně a budou se tu schopni svobodně hudebně vyjádřit.” Během festivalu se s ním budete moci setkat v 10hod, kdy povede na zahradě před letohrádkem workshop pro sbory, a ve 13hod, kdy povede na stejném místě workshop pro vás.

Přečtěte si více na jeho stránkách: http://www.bubnujeme.cz/

Po celý den slovem provází Martin Rudovský - muzikolog, bohemista, zpěvák a krumhornista.